Sevgilim Bana Değer Vermiyor

“Sevgilim bana değer vermiyor.” pek çok aşığın yakınmalarından biridir. Bu yazıda, sevgilisi tarafından değer görmediğini düşünen bir okurumun sorusu üzerinden, sevgiliden değer görme beklentisini analiz etmeye çalışacağım. Siz yazıyı okurken, sevgilim yerine, eşim, karım, kocam gibi kelimeleri koyabilirsiniz.

“Sevgilim Bana Değer Vermiyor” diyen okurun sorusu

Hayatımda ilk uzun ilişkim iki buçuk yıl sürdü. İlk yıl birbirimize uyumlu bir çift olduğumuzu düşünüyordum. Zamanla beni kısıtlamaya başladı, ve bunu bana direk söylemeden baskı uygulayarak yaptı. Yakın arkadaşlarımdan uzaklaştım. Erkek olanlarla hiç görüşmedim bir yıl boyunca. Onu sevdiğimi onun da beni sevdiğini düşünüyordum. Ağzı iyi laf yapan biriydi. Sonlara doğru bana değer vermediğini hissetmeye başladım. İki buçuk yıllık ilişkimizde evlerimiz dolmuşla yarım saatlik mesafede olmasına rağmen 5 defa beni eve bırakmamıştır. Aksine onun evi merkeze yakın olduğundan ben onu eve bırakıyordum resmen.

Şiddetli derecede kıskançtı ama gecenin bi vakti beni eve tek başıma gönderebiliyordu. Bunu aklım almamaya başladı. Bunun gibi bir sürü örnek görmeye başladım.

Bana değer vermediğini kendime kanıtladım, ayrılmak istediğimi söyledim. 4-5 ay boyunca ayrılamadık, bir şekilde ikna oldum. En sonunda, ağlamasına rağmen gaddarca davranarak onu terk ettim.

Birkaç ay sonra yeni bir ilişkim oldu. Bir yıl boyunca görüşmediğim yakın arkadaşlarım, yakın arkadaş edinmişler. Bizi tanıştırdılar. Birkaç hafta sonra sevgili olduk. Şu an bir yıldır sevgiliyiz. Ancak insanların bana değer vermemesi, ve kullanılma duygusu ya da yetersiz sevmeme gibi duygulara kapılıyorum. Örneğin kendisine yemek alıp bana aç mısın diye bile sormaması ve bu küçük şeylerin aynı günde defalarca olması beni umursamadığı, değer vermediği hissine kapılmama neden oluyor. Ayrılmak istediğimi söylediğimde şaşırıp, beni sevdiğini, bana değer verdiğini söylüyor. Aynı eski sevgilim gibi. Tek farkı, beni aşırı derecede kısıtlamaması.

Sevdiklerime karşı kendimden ödün verdiğimi, gereksiz merhamet ve gereksiz ince düşünceli olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden, karşılık alamadığımda hüsrana kapılıyorum. Şu anki ilişkimde de bunu yaşıyorum. Onu görünce sarılasım geliyor, ama uzaktayken aklıma yaptıkları geliyor, kin besliyorum.

Ne yapmalıyım bilmiyorum. Şu anki ilişkimde geçen hafta ayrılıp barıştık bu nedenden ve şu an pişman gibi hissediyorum kendimi.

“Bana Değer Vermiyor” inancının analizi

İsterseniz temel bir noktadan başlayalım: Bir düşünceye sahip olmamız, düşündüğümüz şeyin gerçek olduğu anlamına gelmez. Yani, sevgilinizin size değer vermediğini düşünüyor olmanız, onun açısından da size karşı bir değersizlik olduğu anlamına gelmeyebilir. Bunu söyleme sebebim, sevgilinizin aslında size değer verdiğini düşünmem değil. Ancak, bir meseleyi anlayabilmemiz için (en azından psikoterapi açısından) o mesele üzerinde düşünmemiz gerekir.

Peki, “sevgilim bana değer vermiyor” derken gerçek bir durumdan mı bahsediyorsunuz? Yoksa, aslında var olan bir durumu yanlış mı anlıyorsunuz?

Tavsiye Bağlantı: Evlilik Nedir?

Bunu değerlendirebilmek için, öncelikle “değer vermek” denilen tutumu tanımlamalısınız. Yani, size göre bir kişinin sevgilisine değer verdiği nasıl anlaşılır? Bunu netleştirmelisiniz. Pek çok insani durum gibi bu durum da görecelidir, yani kişiye göre değişir. Sizin değer anlayışınız ile benimkisi pekala farklı olabilir. Doğru. Ama burada öncelik, evrensel bir değer anlayışına ulaşmak mı, yoksa bize değer verecek birini hayatımıza almak mı? Bence ikincisi. Yani, öncelikle beklentilerimizi netleştirmeli ve sonrasında da beklentilerimizle uyumlu birini hayatımıza almalıyız.

Peki neler yapabilirsiniz?

İlk aşamada, hemen bir kalem kağıt alın ve liste yapmaya başlayın: Sevgiliye değer verildiğini gösteren işaretler.

Düşüncelerinizi maddeler halinde yazın. Yazarken, düşüncelerinize filtre uygulamayın. Yani, “Bu çok saçma bir beklentiymiş.” demeyin. Saçma beklentilere sahip olduğunuzu görmemek, sevgilinizle ilişkinizdeki asıl sorunlardan biri olabilir. Bu yüzden, bırakın önce düşünceler aksın.

İkinci aşamada, sahip olduğunu beklentileri değerlendirin. Yani, “Evet benim böyle beklentilerim var ama, bunlar ne kadar gerçekçi?” sorusuna cevap üretmeye çalışın. Beklentilerinizi değerlendirirken, her bir madde için kendinize şu tür sorular sorabilirsiniz:

  • Bu beklenti ne kadar normal?
  • Bu beklenti karşılanabilir mi?
  • Beklentinin karşılanmasının, karşılayan kişi açısından sonuçları neler olabilir?
  • Bu beklentiyi, tüm insanlara önerebilir miyim?
  • Aynı beklentiye benim sevgilim sahip olsa, ben onu karşılayabilir miyim?
  • Benim kızım-oğlum sevgilisinden aynı beklentiye sahip olsa ona ne söylerdim?

Üçüncü aşamada, yukarıdaki sorular ışığında, maddelerinizi yeniden düzenleyin. Diyelim ki 20 maddelik listeniz artık 12 maddelik bir hal almış olabilir. Bu maddeleri de önem sırasına göre düzenleyin. En önem verdiğiniz beklenti ilk sırada yer alsın, en az önem verdiğiniz beklenti en son sırada yer alsın.

Dördüncü aşamada, sevgilinizin beklenti listenizi ne kadar karşıladığını kendinize sorun. Bunu madde madde olarak ve her bir maddenin düzeyi olarak belirleyin. Yani, “12 maddenin birincisini yüzde 90 karşılıyor, ikincisini yüzde 95 olarak, 12’incisini yüzde 15 olarak karşılıyor.” gibi bir değerlendirme yapın.

Beşinci aşamada, ortaya çıkan tabloya bakın ve kendinize yeniden sorun: Bu analizime göre sevgilim bana değer veriyor mu? Bu soruya farklı cevaplar verebilirsiniz:

Sevgilim bana kesinlikle değer vermiyor: Cevabınız böyle ise, sevgilinizden ayrılmanız sizin için daha doğru olabilir. Pek çok kişinin yaptığı gibi, “size değer vermeyen birinden değer görmeye çalışmak” sizi duygusal anlamda yıpratabilir.

Sevgilim aslında bana değer veriyor, ama ben değerli hissetmiyorum kendimi: Bu durumda sorun sevgilinizin size değer verip vermemesinde değil, kendinize değer verip vermemenizde olabilir. (Bu durumu daha etraflıca değerlendirebilmek için Duygusal Yoksunluk Şeması Nedir? yazısını okumanızı öneririm.)

Bütün bunlarla birlikte ilişkinizde düzeltilmesi gereken noktalar olduğunu düşünüyorsanız ilişki terapisi desteği alabilirsiniz. (İlişki Terapisi Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.)

Sorunun kendinize verdiğiniz değerle ilgili olduğunu düşünüyorsanız psikoterapi desteği almanızı öneririm.

Söyleyeceklerimi bu kadarla sınırlamak istiyorum. Çünkü yazdıkça yeni konular düşüyor zihnime ve hepsine yetişme şansım yok ne yazık ki.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi, yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle.

“Sevgilim Bana Değer Vermiyor” için 2 cevap

  1. Yazınızı okudum ve belki göremeyeceksiniz ama yazmak istedim, google da “değer verilmediğini nasıl anlarsınız” gibi, çok üzücü bir başlık aratarak sayfanıza geldim, sevgilimle üç yıla yakındır ilişkimiz var, 2saat mesafede ayrı şehirlerdeyiz hatta sözlendik, ailem ona bayılıyor, buralarda hiç bir sorun yok, başlarda öyle aşıktım ki sürekli yanına gittim, her şeyimi o yaptım, ne derse kabul ettim, anlayacağınız gözümde pembe bulutlar vardı, ama şimdi hala onu seviyorum fakat bana değer veriyormu anlayamıyorum, okulda bir çok başarı sağlıyorum ona anlattığımda konu mutlaka başka yerler sapıyor, mesela bölümdeki erkeklere, onlarla samimi olup olmadığıma, yani benim hevesle anlattığım tüm konulardan uzaklaşıyor, bunu ona dile getirdiğimde anlamsız buluyor, bana uzun zamandır günün nasıldı, ya da o gün olacağını bildiği bir şey nasıl gitti diye bile sormuyor, bunları uzun süredir hep işinin yoğunluğuna bağlıyordum ama artık kendimi mi kandırıyorum bilemiyorum, ne yapmalıyım nasıl sevgisinden emin olup yoluma devam ederim bilemiyorum, belki siz bir şeyler söyleyebilirsiniz diye düşündüm şimdiden çok teşekkür ederim

  2. Bende kendi görüşlerimi sunmak istiyorum izniniz olursa. Öncelikle her şey insanın kendisine bitiyor. Temel olan şey “beklentidir.” Yani örnek verecek olursam siz sevgilinize uzun mesajlar yazıyorsunuz iltifatlar ediyorsunuz veyahut hediyeler alıyorsunuz ve bunun üstüne aynı şeyleri sizde ondan bekliyorsunuz. Bu bir beklentidir. Her insanın yapısı farklıdır arkadaşlar hayatta her zaman olumlu dönüşler alamayabilirsiniz sonunda üzülmek istemiyorsanız beklenti içinde olmayacaksiniz. 1.secendek: Ha size demiyorum ki hediye almayın iltifat etmeyin uzun mesaj yazmayın ona değer verdiğinizi göstermeyin. Bunları yapın ama yaptıktan sonra karşınızdaki kişiden de aynılarını yapmasını beklemeyin. 2.secenek: Bunları sizde yapmayın. Çünkü yapmazsaniz, eğer egolu ve kendini beğenmiş bir karakteriniz yoksa karşılık almak istemezsiniz ve vicdanınız devreye girer. Bide kendinizi bağlamayın hiçbir şeye. Alışkanlık edinmeyin. Partnerinizi dünyanın merkezine konumlandirmayin. Alışkanlıkları bırakmak çok zordur ayrılırsaniz uzun bir süre acısını çekersiniz tecrübeli biri olarak bunları söylüyorum kimsenin yaşamasını istemem yaşanılan tüm olumsuz sonuçlar psikolojiktir. Psikolojinin bozulmasıni da en çok düşünüp düşünüp içimize attiklarimiz bozar. Bence içinizde ne varsa hepsini karşınızdakine boşaltin ve rahatlayin. Hem kafamızda kurguladigimiz şeylerin doğru olup olmadığını anlarız hem de içimizi ferahlatmiş oluruz. Başta söylediğim gibi bunlar brom kendi kişisel görüşlerim katılan olur katılmayan olur saygı duyarım 🙂 Son olarak şunu da söyleyeyim de öyle bitireyim. Konuştuğunuz kişi hakkında bilgi edinin. Bugün sizle çıkıp bir hafta sonra sizden ayrılıp 8.gün başka birini bulup çıkabilecek tipte kişilerse onlardan uzak durun. Böyle insanlar hiçbir zaman karşısındakine değer vermemiştir, eğlence olarak veya zaman geçsin diye konuştukları kişiler olursunuz onlar için. Tercih sizin 🙂 kendinize iyi bakın üzülmeyin unutmayın ki kimse sizden daha değerli değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir