Sevdiğimi Nasıl Belli Ederim?

Şöyle bir evlilik düşünelim: Kadın “Ben kocamı seviyorum.”, erkek de “Ben karımı seviyorum.” diyor. Ancak, taraflara “Eşiniz tarafından sevildiğinizi hissediyor musunuz?” diye sorulduğunda, taraflardan biri veya her ikisi de “hayır” diye cevap veriyor. Bu durumda, seven tarafın (veya tarafların) sevgisi nasıl kayboluyor acaba?

Evlilik Danışmanı Gary Chapman, bu duruma çok işlevsel bir açıklama getiriyor. Ona göre, herkesin bir sevgi dili var. Siz karşınızdakine onun sevgi diliyle sevginizi ifade ederseniz, o da sevildiğini hisseder. Onun sevgi dilini konuşmadığınızda, çabalarınız boşa gidebilir.

Durumu daha iyi açıklamak için bir örnek üzerinde gidelim. Ali ve Ayşe çifti, Ayşe Hanım’ın talebi üzerine evlilik terapisine baş vuruyorlar. Ayşe Hanım’a “Sizi terapiye getiren şey nedir?” diye sorduğumda cevap olarak, “Eşim beni sevmiyor.” diyor. Ahmet Bey’e “Siz eşinizin onu sevmediğiniz düşüncesine katılıyor musunuz?” diye sorduğumda, “Olur mu canım. Onu sevmeseydim onunla evlenmezdim. Onu sevmeseydim, para kazanmak için gece gündüz çalışır mıydım?” diyor. “Bu söylediğinizden eşinizi sevdiğinizi anlıyorum.” diyorum. Ahmet Bey de “Tabii ki efendim. Sevmez olur muyum?” diyor.

Benzeri diyaloglara evlilik terapisi uygulamalarımda çokça rastladığımı söyleyebilirim. Bu durumda ne yapabiliriz? Ben terapi uygulamalarımda önce, kullanılan dile vurgu yapmaya çalışıyorum. Verdiğim örnekte, Ali Bey Ayşe Hanım’ı sevdiğini söylüyorsa, Ayşe Hanım’ın “Eşim beni sevmiyor.” demesi gerçekle ne kadar örtüşüyor. Burada Ayşe Hanım’ın kullanabileceği doğru ifade şu olabilir: Eşim tarafından sevildiğimi hissetmiyorum. İki cümle yapısı arasında, ortaya çıkardığı duygular ve yol açtığı sonuçlar açısından son derece ciddi farklar var.

Ali Bey Ayşe Hanım’ı sevmesine rağmen Ayşe Hanım sevilmiş hissetmiyorsa, yukarıda bahsettiğim sevgi dili kavramını devreye sokabiliriz.

Sevgi Dili Nedir?

Sevgi Dili kavramını bize, Evlilik Danışmanı Gary Chapman kazandırdı. Onun Beş Sevgi Dili kitabı, yayımlandığı tarihten itibaren çokça satıldı ve okundu. Ben de ilişki terapisi uygulamalarımda bu kavramın ne kadar işlevsel olduğunu görebiliyorum.

Sevgi dilini, kişilerin sevgiyi hissetme ve hissettirme yolları olarak tanımlayabiliriz. Dolayısıyla, düşünceyi, duyguyu vb. iletme aracı olan lisan anlamındaki dil (Türkçe, Arapça, Farsça vb.) ile aynı özelliklere sahip olduğunu kabul edebiliriz. Bu temelden hareketle sevgi dilinin bazı özelliklerinden bahsedelim isterseniz:

Türkçe, Arapça ve Farsça gibi onlarca lisandan bahsedebileceğimiz gibi, sevgiyi hissetme ve gösterme yolu olarak da pek çok sevgi dilinden bahsedebiliriz.
Birbirinin dilini bilmeyen iki insan (Bir Alman ile bir Fransız mesela) nasıl ki ciddi düzeyde iletişim sorunu yaşarsa, birbirinin sevgi dilinden habersiz çiftler de çok ciddi düzeyde duygusal yoksunluk yaşayabilirler.

Nasıl ki sahip olduğumuz anadil, içinde doğduğumuz kültür tarafından şekilleniyorsa, sahip olduğumuz sevgi dili de içinde doğduğumuz duygusal atmosfer tarafından şekillenir.

Anadilimiz dışında yeni diller öğrenebildiğimiz gibi, sahip olduğumuz temel sevgi dilleri dışında yeni sevgi dilleri de öğrenebiliriz. Sevgi dili kuramının en çok işimize yarayacak kısmı da burasıdır aslına bakarsanız.

Yeni bir dilin bizi zenginleştirdiği gibi, yeni bir sevgi dilini öğrenmek de bizi zenginleştirir. Yani, eşimizin sevgi dilini öğrenip kullanmaya başladığımızda sadece ona bir iyilik yapmış olmayız, kendimizi de insan olarak olgunlaştırır, ve zenginleştiririz.

Sevgimi Nasıl Belli Ederim? Sorusuna Cevap

Sevginin ifade edilmesi için çok farklı yöntemler olabilir. Sevgi Dili Teorisi, bütün sevme ve sevildiğini hissetme şekillerini 5 grupta toplayabileceğimizi söylüyor. Bu yöntemleri, aynı zamanda sevginizi belli etme yöntemleri olarak da düşünebilirsiniz:

  • Onay Sözleri: Bazı insanlar, kendileri ve ilgi alanlarıyla ilgili olumlu şeyler duyduğunda sevildiğini hissederler. Yaptıkları, çabaları fark edilsin isterler. Bu olmadığında ise hayal kırıklığı yaşarlar. Onay sözlerini eşinize kullanabilmeniz için, öncelikle onu umursamalısınız. İlgi alanlarını merak etmeli ve onlara değer vermelisiniz. Eşiniz için ne söylendiğinden ziyade nasıl söylendiği daha önemli olabilir. Bu durumda, emirler, tehditler, ültimatomlar, dayatmalar onu sizden uzaklaştıracaktır. Müşfik, onaylayıcı, sıcak, davetkar ve rica tonunda ilişki eşinize daha çok sevilmiş hissettirebilir kendini. Sevgi dili onay sözleri olan birisi, sevildiğini duymadıkça bundan emin olamayabilir.
  • Nitelikli Beraberlik: Paylaşmak, dinlemek ve birlikte anlamlı faaliyetlerde bulunmak bu dilin temel özellikleridir. Eşiniz sizinle iyi vakit geçirmek istiyor olabilir. Şayet öyleyse, iyi vakit geçirmek yerine yapacağınız diğer şeylerin (Ona, onu sevdiğinizi söylemek, pahalı hediyeler almak, çeşit çeşit yemekler yapmak vb.) pek bir anlamı olmayabilir. Bu sevgi dilinin odağında birliktelik duygusu yer alır.
  • Hizmet Davranışları: Eşiniz, kendisi için bir şeyler yaptığınzda sevilmiş hissediyor olabilir. Hizmet davranışları,eşinizin, yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmanızı ifade eder. Bu dil, eşimizin beklentilerine karşılık vermeyi gerektirir. Bir su getirmek, yatakları toplamak, ayakkabıları dolaba koymak, evi süpürmek, arabayı yıkatmak vb. hizmet davranışları listesinde bulunabileceklere basit örnekler olabilir.
  • Armağan Alma: Bu dili Chapman şöyle açıklıyor: “Sevgi konusunda yazılmış hemen her şey, sevginin kalbinde verme ruhunun yattığına işaret eder.” Dolayısıyla, siz de eşinize bir şeyler hediye edebilirsiniz. Hediye konusunda kendinize bir kısıtlama getirmeyin. Zamanınızı, kendinizi, ilginizi, bedeninizi de eşinize hediye edebilirsiniz. Önemli olan, verdiğiniz hediyenin büyüklüğü değil, eşinize hissettirdiği duygularıdır.
  • Fiziksel Temas: Fiziksel temas, en temel duygusal ihtiyaçlarımızdan birisidir. Dokunmak, öpmek, okşamak, elini omuzuna atmak, seks yapmak vb. fiziksel temas yollarından bazılarıdır. Eşinizin sevgi dili fiziksel temas ise, ona hediye almaktan ya da sevgi sözleri söylemekten ziyade, onunla fiziksel temas kurmalısınız. Eşiniz ağlarken onu kucaklamak eşsiz bir sevgi göstergesi olabilir mesela.

Sevgimi nasıl belli ederim? sorusunun cevabı, yukarıda ifade ettiklerimizden hareketle şöyle özetlenebilir: Eşinizin sevgi dilini konuşarak!

Sevgi Dili hakkında ayrıntılı bilgi için, Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabını okumanızı öneririm. Kitabı okumanıza rağmen, eşinize olan sevginizi ona göstermekte sorun yaşıyorsanız, belki de duygularınızı ifade etme ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuzdur. Şayet öyle ise psikolojik danışmanlık desteği almanızı tavsiye ederim.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşırsanız memnun olurum. Muhabbetle kalın.

“Sevdiğimi Nasıl Belli Ederim?” için bir cevap

  1. öncelikle değerli bilgileri paylaşmanızdan dolayı teşekkür ederim.iki kere okudum.bir kaç kez okunmaya değer paylaşım.
    sevgiyi vermekte almakta hem çok kolay.hemde çok zor.birlikte zamanı değerlendire bilmek.ben ağladığımda eşimin ay sen ağliyormusun deyip melun melun sadece bakması.hatta bir kaç kez ağladigimin farkına bile varamaması.tenime dokunmaktan imtina etmesi.sürekli karıcığım ben sana aşığım seni çok seviyorum deyip.20.aylik evliligimizde toplam bir ayı doldurmayan bir cinsellik yaşamak.günün sadece en fazla 1.saati oda yemek çay faslı ile geçen bir zaman paylaşımı.cok yoruldum demeye fırsatı kalırsa söylüyor.yada olduğu yerde devriliyor du.evin bütün masraflarını ben karşılıyorum.zira benden önceki ilişkilerinde çok cömert davranmış kredi borçlarını ödemeye çalışıyor.kisaca hitap güzel ama sözlerini destekleyen davranış yok.birde hpv.virüs denen illete sahip olduğunu öğrendiğim günden berri.20.ay saçımı okşamamış eşim,yorgunum deyip sürekli uyuyan adam.birden canlandı.dokunmaya çalışma öpmeye çalışma.benim psikolojimi alt üst etti.sevgi böyle birşey değil.bana şimdiye kadar benim hatırlatmam ile 3çiçek birde biri 2.yüzük aldı.gezmeye bir kaç kez gitmisligimiz oldu.annesinin evi ile bizim ev arasındaki mesafede simit çay içtik.paylasimli birlikte olmanın hazini bana veremedi.ya elinde ceptelden oyun oynadı. yada başka birşeylerle vakit geçirdi.simdi duygusal bir bağ oluşturamamış 20.aylik çift olarak zaten bir arada uyumuslugumuz çok az.bundan sonrada bir arada uyumayı ben istemiyorum.ayri odalarda.yemegini yiyor yatağını açıyorum.biraz konuşalım diyor.ancak konuşmaya başlayınca her seferinde sadece konuşanın birşeylere çözüm üretmeye çalışanın ben olduğumu sonradan anlıyorum.yine ben konuştum o.dinledi.olsun istemediğim için iyi geceler deyip odama geçiyorum.bu ilişkide sevginin tekrar var olması pek mümkün görünmüyor.ayrilik için kararımı veremiyorum.çünkü yanlız kalmaktan çok korkuyorum.yanlizligin içindeyim aslında.yani günün 24.saatinde konuşmak dahi istemediğim biri ile olmak yanlizligin aslında taaaa dibi….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir