Eşim Beni Aldattı, Ne Yapmalıyım?

“Eşim beni aldattı.” diyen bir okurumun sorusunu ve soruya vereceğim cevabı paylaşmak istiyorum. Tarafıma yöneltilen her soruya uzun ve ayrıntılı cevap verme şansım yok. Bunun için de, bir soru üzerinden benzer içerikli sorulara ayrıntılı cevap üretmenin işlevsel bir yaklaşım olacağını düşünüyorum.

“Kocam beni aldattı.” diyen hanımefendinin sorusu şöyle:

Merhaba. Benim sorunum, üç yıl önce kocamın beni aldatmış olması. Aldatılmanın etkisini bir türlü üzerimden atamıyorum. Aldatıldıktan sonra eşime karşı aşırı kontrolcü, güvensiz ve inançsız birisi oldum. İnançsızlığımı ve güvensizliğimi eşime çok yansıtıyorum. Eşim artık bu durumdan çok rahatsız. Sürekli takip edilmekten bıkmış durumda. Önceden alttan alıyordu, ama artık alttan almıyor. Lütfen bana yardım edin. Evliliğim bitmek üzere. Kendimi kontrol etmek istiyorum ama yapamıyorum. Kendimi nasıl kontrol edeceğim? Birkaç gün iyi oluyorum. Kararlı davranıyorum ama sonra eskisi gibi takip ve kontrol ediyorum. Bu arada, eşim bana söz verdi ve başka bir hatasını görmedim. Eşimi seviyorum. O olmazsa ben de olmam.

Öncelikle bir şeyi hatırlatmakta fayda görüyorum okuyucularıma: Her deneyim özneldir! Hepimiz aynı kelimelerle ifade edilen şeyler yaşayabiliriz. Mesela, hepimiz okula başlarız, evleniriz, anne-baba oluruz, hepimizin sevdiği ölür, hepimiz mutlu olur veya endişeleniriz vb. Ancak, kelimeleri kullanıyor olmamız aynı deneyime sahip olduğumuz anlamına gelmez. O yüzden, bir meseleye uzaktan bakmak durumu net olarak kavramamıza olanak vermeyebilir. Mesela soruyu soran okurumun, bahsettiği olayla ilgili derin düşünce ve duygularını bilemiyorum. Bu yüzden ben, kendi durduğum yerden meseleyi ele almaya çalışacağım. Okuyucular da kendi paylarına düşeni almaya çalışacaklar.

Tavsiye Bağlantı: Evlilik Nedir?

Aldatılma, partnerine, eşine veya ilişkisine bağlı birisi için son derece yıkıcı bir deneyimdir. Hatta psikoloji alanında araştırma yapan uzmanlar, bu deneyimin kişiye sevdiği birinin ölümü gibi hissettirdiğini söylerler. Ben de kendi psikoterapi deneyimlerimde, bu düşüncenin geçerli olduğuna defalarca şahit oldum. Aldatılan kişi, çok değer verdiği ilişkisinin yok olmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Sevdiğiniz birinin ölümünde de kaybettiğimiz, onunla olan ilişkimiz değil midir? Annemiz ölür, ve onunla olan ilişkimiz yok olur.

Bir ilişkinin yokluğunda hissedeceğimiz duyguları, o ilişkinin bizim için ifade ettiği anlam belirler. Ne demek istediğimi, sorunun son cümlesini tekrarlayarak biraz daha açmak istiyorum: “O olmazsa ben de olmam.” Bu cümleden hareketle, sorunun sahibiyle ilgili şu varsayımlarda bulunabilirim:

Yetişkin bir insan için en temel ihtiyaç, sağlıklı, güçlü bir kendilik algısıdır. Sağlıklı, güçlü bir kendilik algısına sahip olan kişi, değer verdiği insanların hayatından gitmesiyle çok üzülebilir. Ancak yok olmaz. Kaybının yasını tutar ve hayatına devam eder. Bu, kaybettiği kişinin kaybını önemsemediği anlamına gelmez. Sorunun sahibinin, söz konusu cümlesinden hareketle, ne yazık ki böyle bir kendilikten uzak olduğunu düşünüyorum. O kendi varlığını eşinin varlığına bağlamış. Kendini eşinden ayrı bir varlık olarak deneyimlemekte zorlanıyor.

Eşinin onu aldatması, ilişkisini tehlikeye atan bir yaşantı olmuştur. Aldatılmayla, çok değer verdiği eşinin ilişkisini bitirme, yani hayatından gitme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. “O olmazsa ben de olmam.” diyen birisi için bu, yok olmak demektir.

Buradan hareketle şunu söyleyebilirim ki, sürekli eşini kontrol ederek aslında kendi varlığını kontrol ediyor kişi. Adeta şöyle bir süreci yaşıyor kendi içinde: Eşim beni aldattı mı? > Hayır? > O zaman hayatımda var? > Öyleyse ben de varım. Bunun ne kadar, dehşetengiz bir durum olduğunu anlamamız için, yok olmakla karşı karşıya kaldığımız bir durumu düşünmemiz lazım. Böyle bakınca, “O kaybeder.”, “Aldattıysa bırak gitsin.” gibi yaklaşımların ne kadar abesle iştigal olduğunu görebiliriz.

Bütün bunlardan sonra, “Eşimi kontrol etmemek için ne yapmalıyım?” sorusuna cevaben şunları söyleyebilirim:

Yukarıda açıklamaya çalıştığım çerçeveden hareketle kendinizle yüzleşmelisiniz. Bunun için, yaşadıklarınız üzerinde etraflıca düşünebilir, kitap okuyabilir ve psikolojik destek alabilirsiniz. Bu durumda insanların aklına genelde evlilik terapisi gelir. Orada da beklenti eşinin sadık biri olduğundan emin olmaktır. Ancak ben, bireysel psikoterapi desteği alınmasını daha doğru buluyorum. Çünkü, kişi açısından söz konusu olan şey, olmak ya da olmamaktır.

Terapide hedefiniz, sizi bu evliliğe bağlayan psikolojik dinamikleri anlamak olmalıdır. Terapi sonunda “Ben, güçlü bir kendilik sahibi olarak (eşimle bağımlı olmadan) bu evliliği sürdürmek istiyorum.” diyebilirseniz, kontrol ihtiyacınız muhtemelen azalacaktır. Çünkü eşinizin varlığı sizin için artık ölüm kalım meselesi değildir.

Evliliğinizi sadece “eşinizin varlığı ya da yokluğu” açısından değerlendirmeyin. Kendi beklenti ve ihtiyaçlarınıza da odaklanın. Böyle baktığınızda belki de eşinizden memnun olmadığınızı göreceksiniz. Bu durumun sonucu belki de evlilik terapisi olacaktır.

Umarım sorunun sahibi ve diğer okuyucular için faydalı bir paylaşım olmuştur. Yazı ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından benimle paylaşırsanız memnun olurum. Muhabbetle kalın.

“Eşim Beni Aldattı, Ne Yapmalıyım?” için 14 cevap

 1. Benim 23 yaşındayım eşim seni aldatmadım diyor ama ben bir çok kızın resmini ve ortam kurmuşlar oyle yerlerde vityo felen çekilmiş beraber ama hala inkar ediyor yaşım çok kuzuk eşim 37 yaşında kurtulamıyorum kendime hiç özgüvenim yok 3 yaşında kizim var ne yapcam bilmiyorum

  1. Eşinin inkar etmesi seni ve çocuğunu kaybetmek istemeyişinden gidemeyeceksen daha didikleme adamın şuan korkusu var ama itiraf ederse ve sen hala orda kalmaya devam edersen adamın korkacak birşeyi olmayacak o yüzden didikleme ama sürekli gözün üzerinde olsun

 2. Merhaba 8 aylık evlıyım 4 aylık hamileyım ve 2 cı evlılıgım bu bnm eşim 3 aydır benı aldatıyor bundan eminim eşimin kadınla birlikte oldugunuda bılıyorum eve geldıgınde boynunda izler vardı lütfen bana yardım edın allah rızası ıcın 25 yasındayım esım 35 yasında ben ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Okuduğunuz yazıdan ne anladınız? Anladıklarınızı benimle paylaşırsanız size yardımcı olmaya çalışabilirim.

   1. 17 yilik bir evliliyim var 3 cocuk annesiyim inanin anlatıģınıs gibi inanın ainen kendimi bende cok kötu hissediyorum neyabıcamı bilmiyorum esimin beni altadıyını biliyorum ama esim bunu inkahr ediyor kendizi serbest meslek olarak calısiyor insaatcidır arabasını beraber temislerken arabazının aku kutusunu acmak orayi tosu temislemek isderken breservatif buldum 10 taneidiler iretende bir kadınla surekli mesajlasiyor konumaya calısdim ama bana heb inkahr ediyor yeminler ediyor ve daha buna benzer neler yakaladim lutven bana yardım edin cok cahresizim

  1. benimde esim beni aldatiyomus yeni ogrendim gozume baka baka yalan soyledi onu artik sevmiyorum ondan nefret ediyorum hayat bombos 2 yasinda oglum var ondan bosanicam

 3. Sadece erkekler aldatmiyor kadinlarda aldatiyor benim mevzu cok uzun biri sehirler arasi telefondu yakaladim bitti affettim sonra evime girip cikan kardesiim dedigim serefsiz teyze oglu ile supe uyandiri samimiyet ama ispat yok ornek bana caya gelip esimin az once ciktigini duyan serefsiz cay icmeden cikti ben killanip esimin hatti benim uzerime hemen online islemlerden takip ettim mesaj cekmis kansiz aradim sen benim esime niye mesaj cektin diye sordum o da bana esimin isyerinden birinin numarasini istedigini soyledi peki mesaj duruyor mu dedim sildim dedi ne hikmetse esimde silmis mesaji bunun gibi bircok suphem var cocugum suan 9 yasinda bu olaylar olali 2 yil var ama unutamiyorum her tartismada vuruyorum yuzune sanirim ayrilacagim ve o teyze oglu olacak alcagida ayrildiktan sonra cok temiz dovecegim intikamimi alacagim benim yuvami yikmak cocugumu ailesiz birakmak neymis gorecek

 4. Yusuf bey ben bir yillik evliyim gecen haziran ayinda birsuru sosyal hesaptan bayanla konusmalarini yakaladim onlara benim fotografimi da gostermis ayrica ben buzdolabiyla yasiyorum demis ama oyle degil kesdisi buzdolabi gibi neyse arkadasiyla beraber iki kiz bulmuslar iliski teklif etmisler onu bile buldum konustum kadin iliski teklif etti diyo ama konusmaya devam etmis esimle esimde etmedim dio normal konusma diyo ama normal konusmada kadina kalkmis birak simdi esimi seni istiyorum demis herturlu sosyal hesaptan kimle konustuysa bulusalim die teklifte bulunmus ve bunu nisan ayinda yakaladim ben yapmadim die yalan dedi ikinci kez yine yakaladim yine ben yapmadim dedi son kez haziran ayinda yakaladim bu saate kadar da unutamiyorum napicagimi bilmiyorum bir ara kendini jiletledi cezami ben veriyorum die ama o zaman arkadasiyla yaptigi icin ben karisi soylicem demistim ondan yaptigini dusunuyorum bana yardim edin lutfen cok kotuyum bir turlu affedemiyorum bide onlar senin eline su dokemez diyip duruyo yatmadi die aldatma saymiyomus ama istiyorum diyo elin evli kadinlarina yasi 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir